Home | Current News | Rosters | State tournament | Standings | Stats | 2015 | 2014 | 2013 | Photos | Archives/Records | Alumni | 2016

Glenbard West girls volleyball

Archives/Records

State final postgame interview!

Semifinal postgame interviews!

2015 Varsity Roster

1
Ella Ridinger
11
6-0
RS/S
2
Emily Mosher
12
5-6
DS/S
3
Kate Wagner
12
5-7
S
4
Quiana Ware
12
6-0
OH/MH
5
Claire Wagner
11
5-8
DS/OH
6
Hannah Brodner
10
5-7
DS/S
7
Hanna Droessler
11
5-10
RS
8
Rachel Hoder
11
5-9
OH/MH
9
Mariana Galiga
12
5-9
OH/MH
10
Emily McLaughlin
12
5-9
S
11
Kaitlyn Ohrnstein
12
5-9
OH/MH
12
Nina Crawford
9
5-10
MH
13
Ananda Patterson
9
5-10
MH
14
Katie Ryan
9
5-5
DS
16
Natalie Schilling
12
6-2
OH
18
20
Bailey Wallace
11
6-0
MH
19
Ellory Graff
9
5-8
OH

Video interviews about downstate

SECTIONAL CHAMPS!
(First time since 2012!)

Video interviews

Class 4A Glenbard West Regional CHAMPIONS!
(4th regional title in a row)

Video interviews

VIDEO: Natalie Schilling, Kate Wagner and Claire Wagner after Senior Night

Video interview
After Morton victory!

Video interviews
After Downers North victory!

Video on LT, Marist victories!
Upcoming Crossroads Classic!

Video interviews
on season opener,
upcoming season

2016 Varsity results

?? record
??? West Suburban Conference Silver Division
?? Home; ?? Away; ??? Neutral

Tue. 8/23
At West Chicago
6 p.m.
.
Wed. 8/24
At Wheaton North Blue and Gold Tournament
.
.
.
vs. Montini (Pool D play)
4:30 p.m.
.
.
vs. Lincoln Park (Pool D play)
6 p.m.
.
Sat. 8/27
At Wheaton North Blue and Gold Tournament
8:30 a.m.
.
.
vs. TBA
8:30 a.m.
 
.
.
vs. TBA
10:30 a.m.
.
.
vs. TBA
.
.
Fri. 9/2
TRINITY
6 p.m.
.
Tues. 9/6
At Lyons Township*
5:30 p.m.
.
Wed. 9/7
At Marist
6:15 p.m.
.
Fri. 9/9
At Crossroads Classic
At Stewardson-Strasburg
.
.
.
vs. Chatard (Indianapolis) (Pool E play) at Effingham Junior High School
8:10 p.m.
.
.
vs. Effingham (Pool E play) at Effingham Junior High School
9:20 p.m.
.
Sat. 9/10
At Crossroads Classic
At Stewardson-Strasburg
8:30 a.m.
.
.
vs. TBA
.
.
.
vs. TBA
.
.
.
vs. TBA
.
.
Tues. 9/13
PROVISO WEST*
5:30 p.m.
.
Fri. 9/16
GLENBARD WEST INVITATIONAL
5 p.m.
.
.
vs. TBA (Pool play)
.
.
.
vs. TBA (Pool play)
.
.
Sat. 9/17
GLENBARD WEST INVITATIONAL
8:30 a.m.
.
.
vs. TBA
.
.
.
vs. TBA
.
.
.
vs. TBA
.
.
Tues. 9/20
YORK*
5:30 p.m.
.
Thur. 9/22
JOLIET CATHOLIC ACADEMY
6 p.m.
.
Tues. 9/27
At Downers Grove North*
5:30 p.m.
.
Thur. 9/29
MARIAN CENTRAL CATHOLIC
6 p.m.
.
Tues. 10/4
GLENBARD NORTH
(Rally For a Cure - Spike MS Night)
6 p.m.
.
Wed. 10/5
At Benet Academy
6 p.m.
.
Tues. 10/11
HINSDALE CENTRAL*
5:30 p.m.
.
Thur. 10/13
ADDISON TRAIL
6 p.m.
.
Fri. 10/14
At Autumnfest Volleyball Classic
At Glenbard East
5 p.m.
.
.
vs. TBA (Pool play)
.
.
.
vs. TBA (Pool play)
.
.
Sat. 10/15
At Autumnfest Volleyball Classic
At Glenbard East
8 a.m.
.
.
vs. TBA
.
.
.
vs. TBA
.
.
.
vs. TBA
.
.
Tue. 10/18
At Oak Park-River Forest*
5:30 p.m.
.
Thur. 10/20
At Downers Grove South
.
.
.
Class 4A Regionals
.
.
TBA
TBA
.
.

* - West Suburban Conference Silver Division match

Recent Results/
Upcoming matches

2015 schedule

Tue. 8/25
WEST CHICAGO
5:30 p.m.
.
Wed. 8/26
At Wheaton North Blue and Gold Tournament
.
.
.
vs. Yorkville (Pool B play - revised 8/20)
4:30 p.m.
.
.
vs. St. Viator (Pool B play - revised 8/20)
6 p.m.
.
Sat. 8/29
At Wheaton North Blue and Gold Tournament
.
.
.
vs. TBA
8:30 a.m.
 
.
.
vs. TBA
.
.
.
vs. TBA
.
.
Tues. 9/1
MARIST
6 p.m.
.
Thur. 9/3
At Trinity
6 p.m.
.
Tues. 9/8
LYONS TOWNSHIP*
5:30 p.m.
.
Fri.    9/11
At Crossroads Classic
At Stewardson-Strasburg

PARENT FORMS NEEDED for trip

Crossroads Classic bracket

Crossroads Classic T-shirt order form

Crossroads Classic Tournament website

6 p.m.
.
.
Vs. TBA
.
.
.
Vs. TBA
.
.
Sat. 9/12
At Crossroads Classic
At Stewardson-Strasburg

PARENT FORMS NEEDED for trip

Crossroads Classic T-shirt order form

8 a.m.
.
.
vs. TBA
.
.
.
vs. TBA
.
.
.
Vs. TBA
.
.
Tues. 9/15
At Proviso West*
5:30 p.m.
.
Fri.    9/18
GLENBARD WEST INVITATIONAL

Glenbard West Invitational bracket

5 p.m.
.
.
Vs. TBA
.
.
.
vs. TBA
.
.
Sat. 9/19
GLENBARD WEST INVITATIONAL
8:30 a.m.
.
.
Vs. TBA
.
.
.
Vs. TBA
.
.
.
Vs. TBA
.
.
Tues. 9/22
At York*
5:30 p.m.
.
Thur. 9/24
At Joliet Catholic Academy
6 p.m.
.
Tues. 9/29
DOWNERS GROVE NORTH*
5:30 p.m.
.
Thur. 10/1
MORTON
6 p.m.
.
Tues. 10/6
At Glenbard North
(Rally For a Cure - Spike MS Night)
rallyforacure.jpg
6 p.m.
.
Wed. 10/7
BENET ACADEMY
6 p.m.
.
Tues. 10/13
At Hinsdale Central*
5:30 p.m.
.
Thur. 10/15
At Addison Trail
5:30 p.m.
.
Fri.
10/16
At Autumnfest Volleyball Classic
At Glenbard East

Autumnfest Classic schedule and brackets

5 p.m.
.
.
vs. TBA
.
.
.
vs. TBA
.
.
Sat. 10/17
At Autumnfest Volleyball Classic
At Glenbard East

Autumnfest Classic schedule and brackets

8 a.m.
.
.
vs. TBA
.
.
.
vs. TBA
.
.
.
vs. TBA
.
.
Tue. 10/20
OAK PARK-RIVER FOREST*
5:30 p.m.
.
Thur. 10/22
DOWNERS GROVE SOUTH
6 p.m.
.
.
Class 4A Regionals
TBA
.
Mon.-Tues. Oct. 26-27
Regional semifinal
.
.
Thur. Oct. 29
Regional final
.
.
.
Class 4A Sectionals
TBA
.
Tues. Nov. 3
Sectional semifinal
.
.

Bartlett Sectional seeds – 1. Benet Academy, 2. GLENBARD WEST, 3. St. Charles East, 4. Geneva, 5. Glenbard South, 6. Napeville North, 7. Wheaton North, 8. Neuqua Valley, 9. St. Charles North, 10. Yorkville, 11. Waubonsie Valley, 12. Naperville Central, 13. Oswego East, 14. Metea Valley, 15. Wheaton Warrenville South, 16. Batavia, 17. Glenbard North, 18. West Chicago, 19. West Aurora, 20. Oswego, 21. Bartlett, 22. East Aurora

* - West Suburban Conference Silver Division match

Remembering 2012

Coach Mastandrea's letter to the Glenbard West volleyball family

37-3 record!
Class 4A Final Eight!
Undefeated Silver champions!
First league title since 1984!

2012 Super-Sectional Roster

1
Kate Wagner
10
5-8
OH/MB
2
Julia Waggoner
12
5-6
S/DS
3
Patricia Stirb
10
5-10
OH
4
Nicole Schlesser
12
5-4
DS
5
Meg DeMaar
11
5-10
L/OH
6
Madeline Payne
12
5-6
DS
7
Stacey Borneman
11
5-6
DS
9
Amanda Perry
12
5-11
OH
10
Caroline Leland
11
5-8
OH
11
Caleigh Ryan
12
5-10
S/OH
12
Kaitlyn Motel
10
5-11
RS
13
Megan Wagner
12
5-11
OH
14
Katie Ball
11
6-0
MB
16
Natalie Schilling
9
5-10
OH/RS
17
Caroline Jenkins
11
5-11
MB
Inj
Alison Burelbach
10
5-10
OH
Inj
Monica Board
11
5-6
DS

Head Coach
Pete Mastandrea
Assistant Coach
Annie Mastandrea
Assistant Coach
Christine Mayer
Assistant Coach
Dan Scott
Assistant Coach
Lindsey Filkins
Assistant Coach
Tim Hoder

2012 JV Roster

3
Stacey Borneman
11
DS
4
Nicole Schlesser
12
DS
5
Jayla Miller
11
DS
8
Monica Board
11
DS
9
Julia Budzynski
10
OH
9
Amanda Perry
12
OH
10
Emma Gambol
10
MB
12
Bridget Caffrey
10
RS
14
Emily Mosher
9
S
15
Franziska Scholz
11
OH/RS
16
Kaitlyn Ohrnstein
9
MB
17
Sierra Land
9
OH

2012 Sophomore Roster

1
Elise Kahn
10
5-7
S/DS
2
Bridget Caffrey
10
5-7
RS/DS
3
Julia Buzinski
10
5-6
OH/RS/DS
4
Mariana Galiga
9
5-9
OH/MB
5
Jayla Miller
10
5-2
DS
6
Jaime Ryan
10
5-7
S
8
Abbey Matre
10
5-4
DS
9
Lexy Kief
9
5-6
DS
10
Emma Gambol
10
5-9
RS/MB
11
Jessica Michel
9
5-4
DS
12
Patricia Stirb
10
6-0
MB
13
Emily McLaughlin
9
5-7
S
14
Emily Mosher
9
5-6
S
15
Sophia Minning
10
5-7
MB
16
Natalie Schilling
9
5-10
DS
17
Robin Sackett
10
5-9
OH/MB
18
Alison Burelbach
10
5-10
OH
19
Kate Wagner
9
5-7
S
20
Kaitlyn Motel
10
5-11
RS

2012 Freshman Roster

2
Modesta Conklin
5-2
L
5
Ally Carlson
5-8
RS
7
Emily Mosher
5-6
S
10
Emily McLaughlin
5-7
S
13
Ellen Daniels
5-9
OH
15
Jennifer Haiden
5-6
RS/M
17
Kathryn Graham
5-3
DS/S
21
Madison Barella
5-3
DS
23
Kaitlyn Ohrnstein
5-6
MH
24
Elsah Boak
5-7
MH
25
Jessica Michel
5-2
L
29
Mary McDermott
5-6
OH
33
Bridget McGregor
5-7
RS
35
Alex Rucinski
5-6
RS
36
Hallie Park
5-5
S
37
Bridget Sulek
5-3
OH
40
Sierra Land
5-4
OH
46
Sydney Costa
5-4
DS
NA
Abby Smith
5-7
M
NA
Sydney Wilkens
5-7
M

This is a photo album page.

Enter subhead content here

Enter images and other content here

Enter images and other content here

Enter images and other content here

Enter images and other content here

Enter supporting content here